Standerhejsning 2013

VMK_xx13

Søndag den 5 maj 2013 var der standerhejsning hos VMK. Vejret var utroligt smukt med sol og næsten 20 grader, så der var rigtig mange der havde fundet vej til Vallensbæk Nordhavn. Som i kan se på dette billede er der ca. 40 VMK’er og der udover var der ca. 20 gæster, så det er det største fremmøde til en standerhejsning i klubbens historie, dejligt.

DSCN0018

Claus Fassel holdt åbningstalen, og takkede for det store fremmøde. Han orienterede lidt om de mange arrangementer VMK var inviteret til og erklærede derefter sejlsæsonen for åben og håbede på mange gode timer ved søen og at mange vil bakke op om de mange udstillinger og stævner som klubben er inviteret til. Der var som sædvanlig Gammel Dansk og kager.

DSCN0024

Der var mange nye skibe i søen så der var stor travlhed i havnen.

Der blev taget flere videoer på dagen, her er et par af dem.

video1  video2